22 maja 2024 r. Muzeum Więzienia Pawiak odwiedzili wyjątkowi Goście. W związku z prezentowaną wystawą czasową Nikomu nie życzę źle. Nie umiem. Nie wiem jak to się robi, której tytuł jest cytatem z pamiętnika Henryka Goldszmita/Janusza Korczaka, zorganizowano spotkanie edukacyjne pt.: “Jestem po to, abym działał – o Januszu Korczaku, Henryku Goldszmicie”.

Prelekcję wygłosiła p. Marta Ciesielska z Pracowni Naukowej Korczakianum – Muzeum Warszawy. Słuchaczami, a zarazem naszymi Gośćmi wychowankowie, dyrekcja i opiekunowie Zespołu Placówek Opiekuńczo-Wychowawczych Nasz Dom. Te warszawskie placówki powstały z inicjatywy Janusza Korczaka jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Uczestnicy spotkania z wielką uwagą i wyjątkowym zainteresowaniem słuchali referatu dotyczącego założyciela placówek, których są wychowankami.

Mogliśmy oprowadzić naszych Gości po ekspozycji naszego Muzeum. W skupieniu i z nieskrywaną ciekawością przemierzali oni sale muzealne oraz korytarz z celami. Historia Pawiaka oraz koleje losów pawiackich więźniów wywarły niewątpliwe wrażenie na uczestnikach tego spotkania.

 

Biuletyn Informacyjny

Bądź na bieżąco z najnowszymi wystawami, wydarzeniami, ofertami i aktualnościami