W ramach Święta Warszawy w Muzeum Więzienia Pawiak 4 czerwca 2024 r. o godz. 10:00 odbędzie się prezentacja obrazu polskiego rzeźbiarza Henryka Albina Tomaszewskiego. Grafika pt. Oczekiwanie na transport została wykonana tuszem i piórkiem w 1943 roku. Autor w latach 1930–1936 studiował pod kierunkiem prof. Tadeusza Breyera i prof. Tadeusza Pruszkowskiego w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych. W swojej twórczości inspirował się muzyką oraz poezją, a jego prace charakteryzuje duża ekspresyjność. Jego prace były prezentowane w kraju i za granicą.
Los artysty plastyka Henryka Tomaszewskiego podczas okupacji niemieckiej połączył go z największym więzieniem politycznym na terenie okupowanej Polski – Pawiakiem. We wrześniu 1940 r. w domu w Węgrowie wraz z braćmi Witoldem i Lucjanem został aresztowany, a następnie przewieziony na Pawiak, gdzie pracował w warsztatach stolarskich. 5 czerwca 1941 r. został zwolniony.
 
Obraz został przekazany do zbiorów Muzeum Niepodległości
 
w Warszawie przez Stanisława Wanata, syna byłego więźnia Pawiaka. Ojciec pana Stanisława – Leon Wanat był pisarzem w kancelarii więziennej, a grafikę Henryka Albina Tomaszewskiego otrzymał od autora w latach 70-tych XX wieku i przez wiele lat stanowiła cenną rodzinną pamiątkę.
 
Grafika będzie prezentowana w Muzeum Więzienia Pawiak do końca czerwca b.r. w godzinach otwarcia Muzeum.
 
Serdecznie zapraszamy!
 

Biuletyn Informacyjny

Bądź na bieżąco z najnowszymi wystawami, wydarzeniami, ofertami i aktualnościami