18 marca 2024 roku w Muzeum Więzienia Pawiak odbyło się wyjątkowe spotkanie poświęcone Andzie Kitschmann, kompozytorce, aktorce, śpiewaczce, kobiecie, która wyprzedzała swoje czasy. Sylwetkę tej niezwykle utalentowanej artystki przedstawiła równie utalentowana aktorka Teatru Polskiego Ewa Makomaska w monodramie wypełnionym niepublikowanymi dotąd wspomnieniami o pierwszej polskiej dyrygentce oraz w koncercie wypełnionym najbardziej znanymi i popularnymi utworami z ogromnego dorobku Andy Kitschmann.

Anda Kitschmann zaczynała tworzyć na początku XX wieku. To ona położyła podwaliny pod gatunek sztuki estradowej, który w okresie 20-lecia międzywojennego osiągnął mistrzostwo formy. W latach 30-tych kooperowała ze stołecznymi kabaretami pisząc np. z Tuwimem dla Miry Zimińskiej. Kierowała działem muzycznym dziecięcej sceny Instytutu Reduty – Teatrem Płomyka. Po wojnie była dyrektorem muzycznym pierwszego powojennego kabaretu Siedem Kotów.

Miejsce spotkania z twórczością Andy Kitschmann nie jest przypadkowe, gdyż 18 marca 1941 roku w związku ze sprawą Igo Syma artystka została aresztowana i trafiła do więzienia politycznego na ul. Dzielnej.

Wybrane utwory Andy Kitschmann w interpretacji Ewy Makomaskiej dostarczyły publiczności wielu wzruszeń, ale również uśmiechu wywołanego zabawnymi, żartobliwymi tekstami piosenek.

Spotkaniu towarzyszyła prelekcja edukacyjna Kingi Biedrzyckiej z Muzeum Więzienia Pawiak, która przybliżyła losy artystów w trakcie II wojny światowej.

 

Biuletyn Informacyjny

Bądź na bieżąco z najnowszymi wystawami, wydarzeniami, ofertami i aktualnościami